Tags:
Горивата поевтинуваат, ама не сите

Минус 2 денари за дизелот и бензинот од 95 октани

» Како што објави регулаторната комисија за енергетика, согласно методологијата за пресметка на максималните цени на горивата кај нас, тие поевтинуваат во просек за 1,90 отсто што преведено во денари значи 2 помалку но само кај дизелот и бензинот од 95 октани, додека цената на бензинот 98 останува иста. Но да не ве малтретираме со причините зошто е така – она што е битно да се знае е дека од ноќеска на полноќ па до наредната одлука на регулаторната комисија за литар еуросупер БС-95 ќе плаќаме по 81,50 денари, за литар еуродизел Д-Е V по 75,50 а за литар од еуросупер БС-98 по 85,50 денари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *