» , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Објавени кандидатите за европскиот автомобил на годината

Кој ќе ја понесе титулата за 2021-ва?

» Европското жири за избор на автомобил на годината кое се состои од 60 новинари од 23 земји ја објави листата на кандидатите за титулата за 2021 година на која се наоѓаат вкупно 29 нови автомобили. Од нив ќе се изберат 7 финалисти кои ќе бидат објавени на 8 јануари, додека носителот на титулата „Автомобил на 2021 година“ во Европа ќе биде прогласен на 1 март.

За неа ќе се натпреваруваат:

 1. Audi A3 Sportback
 2. BMW серија 2 Gran Coupe
 3. BMW серија 4 Coupe
 4. Citroen C4
 5. Cupra Formentor
 6. Dacia Sandero
 7. Fiat 500e
 8. Ford Explorer
 9. Ford Kuga
 10. Honda e
 11. Honda Jazz
 12. Hyundai i10
 13. Hyundai i20
 14. Hyundai Tucson
 15. Kia Sorento
 16. Land Rover Defender
 17. Mazda MX-30
 18. Mercedes-Benz GLA
 19. Mercedes-Benz GLB
 20. Mercedes-Benz GLS
 21. Mercedes-Benz S-класа
 22. Peugeot 2008
 23. Polestar 2
 24. Seat Leon
 25. Škoda Octavia
 26. Toyota Mirai
 27. Toyota Yaris
 28. Volkswagen Golf
 29. Volkswagen ID.3

За потсетување, актуелен автомобил на 2020-тата година е Peugeot 208.

Испрати коментар

Вашата е-мајл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *