» , , , ,
Golf втор месец симнат од тронот

По втор пат Golf не е најпродаван автомобил

» Исто како и во јануари, Volkswagen Golf не е најдобро продаван автомобил во Европа – минатиот месец тоа беше Peugeot 208. За тоа придонесе силната побарувачка за францускиот субкомпакт, вклучително и неговата електрична верзија, која во јануари до доведе до второто место. И повторно исто како и во јануари, Golf не е дури ниту втор – сега пред него е 2008, додека во јануари освен Toyota Yaris кој беше на првото место, пред деценискиот европски владетел се најде и Dacia Sandero.

Еве како изгледаше топ-10 листата на најдобро продавани автомобили во Европа во февруари.

  1. Peugeot 208, 18.375 (-12%)
  2. Peugeot 2008, 17.120 (+51%)
  3. Volkswagen Golf, 16.185 (-34%)
  4. Toyota Yaris, 15.467 (+7%)
  5. Fiat Panda, 15.400 (-13%)
  6. Renault Clio, 15.349 (-38%)
  7. Citroen C3, 15.281 (-6%)
  8. Opel/Vauxhall Corsa, 14.615 (-21%)
  9. Škoda Octavia, 14.554 (-2%)
  10. Volkswagen T-Roc, 13.829 (0%)

Испрати коментар

Вашата е-мајл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *