» ,
Opel Vizor

Новото лице на Opel

» Opel Mokka ќе биде првиот модел што ќе го покаже новото лице на германскиот бренд. Тимот што е околу потпретседателот на Opel Design, Марк Адамс, создаде нов, непогрешлив преден дел наречен Opel Vizor. Како кацига за целото лице, заштитниот визир кој органски ги интегрира маската, светлата и логото на марката во еден единствен модул го прекрива новиот лик на Opel. Легендарната прва генерација на Manta го инспирираше првичниот концепт на оваа елегантна карактеристика: за новата Mokka дизајнерите буквално наново ја измислија решетката на Manta со двојни светла врамени со тенка хромирана лента.

„За нас беше многу важно да создадеме ново ново лице за марката, што е точно за нашата идна филозофија на дизајнирање да биде и смело и чисто. Нашиот нов Vizor што го има своето деби во следната генерација на Mokka е многу јасен и карактеристичен, додека му е верен на својот германски корен на формата што ја следи функцијата. Нема потреба од класична маска во електричните автомобили како Mokka, така што Vizor создава беспрекорна интеграција на идното осветлување и другите технологии, сите во високо-технолошка заштитна површина“, објасни Марк Адамс.

Се разбира, новото лице ќе биде пресадено и на идните модели со знакот на Vauxhall.

Испрати коментар

Вашата е-мајл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *