» , , ,
Audi Q4 e-Tron (2*видео)

Audi го пополнува e-Tron семејството со електричниот Q4

» Audi планира e-Tron семејството до 2025 година да брои дванаесет члена. Засега ги има четири, на кои наскоро ќе им се придружи и Q4. Беше најавен со концепт во 2019-тата во Женева, а сериската верзија ќе има премиерата наредниот месец. Во план е и Sportback изведба која ќе се појави нешто подоцна. Поставен е на Volkswagen-овата MEB платформи за електрични возила која му дава должина од 4,59 метри, широчина од 1,87 и височина од 1,61 метар, додека меѓуоскиното растојание е 2,76 метри. Како и другите, во понуда ќе се најде во неколку верзии со еден или два електромотора и батерии од 52 до 77 kWh.

Испрати коментар

Вашата е-мајл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *